Szokujący spadek liczby przejęć w Polsce

Liczba zrealizowanych w trzecim kwartale transakcji była aż o ponad jedną trzecią niższa niż rok temu. Natomiast na giełdzie karuzela z przejęciami nadal kręci się w zastraszającym tempie.

Aktualizacja: 03.10.2019 06:27 Publikacja: 02.10.2019 21:00

Szokujący spadek liczby przejęć w Polsce

Foto: Adobe Stock

Tylko w tym tygodniu ogłoszono dwa wezwania do sprzedaży akcji spółek notowanych na GPW, a od początku roku ta liczba sięga już 20. Sytuacja panująca na parkiecie jest jednak szczególna: niskie wyceny, utrzymujący się marazm i obowiązki związane z utrzymaniem statusu spółki publicznej są argumentami przemawiającymi za wycofywaniem firm z obrotu. W skali całego kraju statystyki dotyczące fuzji i przejęć wyglądają już zupełnie inaczej.

Czytaj także: Największe fuzje i przejęcia w Polsce w 2018 roku

Zaskakuje drastyczny spadek liczby przejęć zrealizowanych w III kwartale. Z raportu Fordaty i Navigator Capital wynika, że było ich tylko 33 (wobec 51 w analogicznym okresie 2018 r.). To najsłabszy wynik od trzech lat.

Co się dzieje? Eksperci zwracają uwagę na zbliżające się wybory parlamentarne (rośnie ryzyko polityczne), sezon urlopowy oraz na mniejszą niż w poprzednich kwartałach aktywność funduszy Private Equity. Jest jednak szansa, że w kolejnych miesiącach rynek fuzji odżyje – szczególnie że końcówka roku w sektorze M&A zawsze była okresem żniw. Jeśli jednak tak się nie stanie, może być to sygnał przemawiający za zbliżającym się spowolnieniem gospodarczym.

Największą transakcją pod względem wartości w III kwartale był zakup akcji Biotonu przez chińskiego inwestora branżowego, Yifan Pharmaceutical.

– Polski rynek fuzji i przejęć w ostatnich kwartałach zdążył nas przyzwyczaić do znacznej obecności kapitału zagranicznego. Ponad jedna trzecia wszystkich kupujących to dziś podmioty spoza naszego kraju, głównie z Unii Europejskiej, ale nieśmiało pojawiają się także inwestorzy z USA czy Chin – podkreśla Alicja Kukla-Kowalska, ekspertka z Fordaty.

Największym zainteresowaniem przejmujących cieszyły się spółki z sektora TMT (technologie, media i telekomunikacja). Brały one udział w ponad jednej piątej wszystkich przeprowadzonych transakcji.

– Motywem tych transakcji jest zarówno poszukiwanie kapitału na rozwój przedsiębiorstwa przez mniejsze podmioty, jak i chęć pozyskania nowych rozwiązań oraz osiągnięcia efektów synergii przez liczących się na rynku graczy – komentuje Karol Szykowny, dyrektor w Navigator Capital Group. Dodaje, że wśród transakcji na tym rynku warto wskazać np. przejęcie PayPro, dostawcy usług płatniczych, przez Nets w pierwszym kwartale tego roku, inwestycję One Peak Partners w DocPlanner oraz sprzedaż ABC Daty przez fundusz MCI.

W najbliższych miesiącach można spodziewać się dalszych przejęć nie tylko w sektorze technologicznym, ale też budowlanym, deweloperskim, spożywczym i finansowym. W minionym miesiącu pojawiła się informacja, że mBank został wystawiony na sprzedaż przez Commerzbank. Byłaby to kolejna transakcja z serii, którą obserwujemy w sektorze instytucji finansowych. Eksperci wskazują, że w ciągu ostatnich czterech lat celami transakcyjnymi były m.in. Bank Zachodni WBK, Pekao, Alior czy Nordea.

Stosunkowo duże rozdrobnienie wielu sektorów polskiej gospodarki przemawia za tym, że w kolejnych latach powinniśmy być świadkami jeszcze wielu transakcji. W ten scenariusz wpisują się też deklaracje firm. Aż 37 proc. małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce planuje fuzję lub przejęcie – wynika z raportu KPMG. Plany inwestowania w inne spółki deklaruje 27 proc., natomiast 11 proc. ankietowanych wyraża chęć sprzedaży spółki w ciągu najbliższych trzech lat. Co ciekawe, aż 28 proc. badanych firm poinformowało, że w ciągu ostatnich pięciu lat kontaktowali się z nimi potencjalni inwestorzy zainteresowani przejęciem prowadzonego biznesu.

W sektorze MŚP działa obecnie około 70 tys. przedsiębiorstw. Eksperci zastanawiają się, z czego wynika fakt, że mamy tak dużą grupę zainteresowaną fuzjami i przejęciami, a liczba transakcji na polskim rynku cały czas jest niska. Jedną z przyczyn są obawy przedsiębiorców. Co druga ankietowana firma wskazuje na wyzwania związane z oszacowaniem wartości spółki oraz na niepokój związany z utrzymaniem w tajemnicy treści ustaleń z inwestorem przed pracownikami oraz rynkiem.

W zeszłym roku w Polsce zrealizowano 211 przejęć (tyle samo co w 2017 r.). W trakcie trzech kwartałów tego roku zaledwie 141.

Tylko w tym tygodniu ogłoszono dwa wezwania do sprzedaży akcji spółek notowanych na GPW, a od początku roku ta liczba sięga już 20. Sytuacja panująca na parkiecie jest jednak szczególna: niskie wyceny, utrzymujący się marazm i obowiązki związane z utrzymaniem statusu spółki publicznej są argumentami przemawiającymi za wycofywaniem firm z obrotu. W skali całego kraju statystyki dotyczące fuzji i przejęć wyglądają już zupełnie inaczej.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Rodzina Mulliez pod lupą sędziów śledczych
Biznes
Zły pierwszy kwartał producentów samochodów
Biznes
Szwecja odsyła Putina z kwitkiem; rosyjskie rury zatopione na dnie Bałtyku
Biznes
Apple spółką wartościową? Rekordowe 110 miliardów dolarów na skup akcji
Biznes
Majówka, wakacje to czas złodziejskich żniw. Jak się nie dać okraść
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił